itc

/IT Center

About IT Center

This author has not yet filled in any details.
So far IT Center has created 69 blog entries.

Eid’l Adha

Please be advised that there will be NO SCHOOL on Monday, August 12, 2019 in observance of Eid’l Adha (Feast of the Sacrifice).

Eid’l Adha2019-08-08T14:14:05+08:00

From the Headmaster

Hi Brent Family, please be informed that August 8, 2019 will begin our regular Thursday late start schedule. Bus pick-ups are later and classes begin at 8:40 a.m. Please be guided accordingly.

Thank you.

From the Headmaster2019-08-06T11:53:42+08:00

Congratulations to Mario Labadan and Joaquin Mariano!

Middle School students Mario Labadan (gr. 8) and Joaquin Mariano (gr. 7) were part of the Philippine Archers 12U that competed in the 2019 Pony League Asia Pacific Growing Up Championship Tournament in Miyazaki, Japan.

The Philippine Team earned the title of 2019 Pony League Aspac Growing Up Category Bronco Division Champions. A total of 28 teams participated in this tournament coming from various countries comprising the Asia Pacific.

Congratulations to Mario Labadan and Joaquin Mariano!2019-08-28T10:52:38+08:00

Way to go, Chaeeun Moon and Say-Yeon Kwon!

Congratulations to grade 9 students, Chaeeun “Scarlett” Moon and Say-Yeon “Olivia” Kwon, for their outstanding performances at the World Mathematics Competition held at the University of Melbourne.

Chaeeun won both individual Gold and Silver medals and Say-Yeon won an individual Gold medal.

Way to go, Chaeeun Moon and Say-Yeon Kwon!2019-07-10T08:07:45+08:00

CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR THIRD SEASON APAC ATHLETES!

Special Mentions:

SOCCER – Boys:

  • First-time APAC Champions (Undefeated throughout the tournament; only conceded 1 goal)
  • All-APAC Awardees for Boys: Kevin Gresens, Alexandro Garcia, Stefano Javier, Liam Richards

SOCCER – Girls:

  • Overall 2nd place
  • Sportsmanship Award
  • A 4th consecutive finals appearance
  • All-APAC Awardees for Girls: Andie Tiongson, Kay Tan, Chloe Williams, Macy O’ Hara

BADMINTON:

  • Boys and girls teams, won the 7th place out of the 12 schools, in this season’s SUPER APAC.
  • Joo Han “James” Hyun and Junhyun “Jimmy” Back, won the SILVER, for the Doubles Division.

SOFTBALL:

  • 5th Place
  • All-APAC Awardee: Anna Ozaeta

TRACK & FIELD:

  • Boys won their first APAC Championship
  • 2nd place overall for Girls
  • Sportsmanship Award for both boys and girls
  • Broke 11 Brent and APAC Records as follows:
  1. Girls 100 Meter Hurdles .762 m
    Yamada, Meiko – Old:17.34 – New:17.32
  2. Girls Distance Medley – Old: 14:02.32 – New:13:26.22
    Plaza, Lauren Justine
    Vazquez, Rachael Veronique
    Atkins, Mackenzie Krischelle
    Kwon, Say-Yeon “Olivia”
  3. Girls Triple Jump
    Yamada, Meiko – Old: 9.95m – Semis: 10.24m – Final New:10.38m
  4. Boys Distance Medley – Old: 11:49.13 – New: 11:18.79
    Leggatt, William Aaron
    Paulino, Wilhelm Matthew
    Buenavista, Eduard Josh
    Leggatt, Joseph Alexander
  5. Boys 1 500 Meter Run
    Buenavista, Eduard Josh – Old: 4:24.28 – New: 4:23.39
  6. Boys 800 Meter Run
    Buenavista, Eduard Josh – Old: 2:05.00 – New: 2:04.11
  7. Boys 110 Meter Hurdles .914 m
    Garcia, Francisco Joaquin – Old: 16.24 – New:15.97
  8. Boys 4×100 Meter Relay – Old: 46.29 – New: 45.60
    Posadas, George Michael Jr.
    Garcia, Francisco Joaquin
    Takashima, Yusei
    Carlson, Christopher Joseph
  9. Boys 3000 Meter Run
    Leggatt, William Aaron – Old: 9:40.00 – New:9:39.80
  10. Boys 400 Meter Hurdles .838 m
    Garcia, Francisco Joaquin – Old:1:01.38 – New: 1:00.85
  11. Boys 4×400 Meter Relay – Old: 3:41.63 – New: 3:39.05
    Carlson, Christopher Joseph
    Posadas, George Michael Jr.
    Roxas, Jemuel
    Paulino, Wilhelm Matthew
CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR THIRD SEASON APAC ATHLETES!2019-04-29T08:13:13+08:00